Barkod Yazıcılar

1824
datamax-e-4204-masaustu-barkod-etiket-yazici
datamax-e-4204-masaustu-barkod-etiket-yazici

Barkod Yazıcılar (Barkod Cihazı) Nedir?

Ticari ürünleri tanımalama amaçlı kullanılan, fiyat, barkod numarası, stok kontrolü gibi bilgileri içeren barkod etiketlerini yazdırmak amaçlı kullanılan özel yazıcı  türlerindendir. Barkod yazıcılar yazma işlemini ısı ve ribon kullanarak yapmaktadır. Normal yazılara göre daha az yer kaplayan belirlenen özelliklerde standart yazımlar yapan cihazlardır.

Kullanımı sırasında özel paket programlara ihtiyaç duymaktadır. Kullanıldığı alanlara değişik barkod yazıcı çeşitleri mevcuttur.

Masaüstü Barkod Yazıcıları

Ofis ortamlarında başlangıç düzeyinde kullanılan, adres yazdırma, koli içi bilgi yazdırma gibi fonksiyonları  yerine getirmek amacıyla kullanılan barkod cihazı türlerindendir.

Endüstriyel Barkod  Yazıcıları

Fabrikalarda kullanılan bu yazıcı türleri daha komplike işlerde kullanılmaktadır. Özellikle tekstil, çorap, iç giyim sektörlerinde kullanılan japon akmaz kumaşına baskı yapmak amaçlı kullanılmaktadır. Aynı zamanda kendiliğinden yapışkanlı barkod etiketlerine de baskı yaparak  büyük kolaylık sağlamaktadır.

Renkli İnjekt Barkod Yazıcılar

1000 – 5000 adet gibi az adetli işlerde tercih edilmektedir. Bu barkod yazıcıları pratik ve hızlı çözüm notasında ön plana çıkmaktadır. Özellikle narenciye, baharat, reçel ve bal  üreticileri yeni ürünler çıkardıklarında renkli injekt barkod yazıcılarını tercih etmektedir.

Taşınabilir Barkod Cihazlar

Çalışma ortamından bağımsız kullanılan barkod yazıcı çeşitlerindendir.