Yer İşaretleme Bandı – PVC Bant

955
Yer İşaretleme Bandı

Toplu yaşam ve güvenlik gerektiren okul, hastane, otopark, fabrika gibi yerlerde güvenlik ve yer işaretleme amaçlı kullanılan bantlardır. Beton ve fayans gibi yüzeylerde kullanımı en uygun olan tek tarafı yapışkanlı bant çeşitlerindendir.  Kullanım yerine göre farklı renk ve mikronlarda tercih edilir. Kolay uygulama özelliği olan ve kauçuk yapışkanlı olması sebebiyle iz bırakmaması ile dikkat çekmektedir. Genel özellikleri arasında yüksek ilk yapışma kuvveti ve iz bırakmadan sökülme özellikleri mevcuttur. Yüksek aşınmaya, nem asit ve benzeri kimyasallara uzun süreli dayanım özelliği önemli bir avantajdır. Epoksi zeminlerde harika sonuçlar vermektedir.

Yer İşaretleme Bandı Çeşitleri Nelerdir?

  • 125 mikron pvc yer işaretleme bandı 40 dereceye duyarlıdır. Genel kullanım Sarı, kırmızı renkler tercih edilirken renk kodlama, yer işaretleme, maskeleme ve dekorasyon, yüzey korumada ise  sarı-siyah renkler tercih edilmektedir.
  • 130 mikron pvc yer işaretleme bandı 90 dereceye duyarlıdır. Sarı, kırmızı, yeşil, mavi, siyah ve beyaz gibi  düz renkler tercih edilir. Renk kodlama, yer işaretleme, maskeleme ve dekorasyon, yüzey korumada alanlarında çokça tercih edilir.
  • 140 mikron pvc yer işaretleme bandı 90 dereceye duyarlıdır. sarı-siyah renklerinde de satılmaktadır. Renk kodlama, yer işaretleme, maskeleme ve dekorasyon, yüzey korumada alanlarında çokça tercih edilir.

Yer İşaretleme Bandı Kullanım Alanlarına Örnekler

  • Hastanelerde sarı, yeşil, kırmızı alanlara yönlendirme işlemi için kullanılır.
  • Fabrikalarda tehlike arz eden bölgelerin işaretlenmesinde kullanılır.
  • Okullarda sıra olunan mekanlarda sınıf ayırımı yapmak maksatlı kullanılır.
  • Kantinlerde sıra olunacak yerlerin belirlenmesinde
  • Otoparklarda araçların park mesafesini ve gideceklei yönleri işaretlemede
  • Kaygan zeminlerin belirlemede
  • Şantiyelerde tehlikeleri alanlara dikkat çekmek için

Yer İşaretleme Bandı Uygulaması Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

Yer işaretleme bandı uygulaması yapılacak yüzey nemden ve tozdan arındırılmış olmalıdır. Yapıştırma işlemi yapıldıktan sonra elle baskı uygulanır. Yapıştırmanın daha etkili olması için plastik ragle yardımıyla hava almayacak şekilde baskı uygulanarak düzgün bir yapışma sağlanmalıdır. Hatta silindirik bir merdane  yardımıyla baskı uygulandığında mükemmel sonuçlar vermektedir. Bu tarz cisimler mevcut olmadığında düz uçlu fazla keskin olmayan plastik parçalar da kullanılabilir.